2021. november 16., kedd

Horthy Miklós budapesti bevonulása

 Horthy Miklós budapesti bevonulásának évfordulójára.

Az első világháborút követő több mint egy év zűrzavaros időszaka volt hazánknak. Románok fosztogatása, területfoglalása, Kun Béláék proletárdiktatúrája, a Lenin-fiúk terrorja, kilátástalanság és reményvesztettség. Az ország egyes területein megszűnt mindenféle törvény.

Szegeden, majd Siófokon már ez idő alatt szerveződött a Nemzeti Hadsereg, melynek vezetője Horthy Miklós volt.
1919 novemberében az antant által is elfogadott erő Siófokról Budapestre vonult, lezárult a több mint egy éve tartó anarchia.


A Fővezér kiáltványban adja tudtul, hogy bevonul a fővárosba. November 14-én és 15-én megtörténik a románok elvonulása, s döntően a Lehár-ezred által a főváros megszállása. A tiszti különítmények egy része már ekkor Budapestre érkezik. A Prónay-különítményt a várbeli Nádor-laktanyában, Ostenburg különítményét a kelenföldi Károly-laktanyában helyezik el.  Prónay tisztjei részére lefoglalják a Britannia-szállót, Ostenburg megkapja a Palace-t. A fővezérség a közvetlen szolgálatára rendelt különítménycsoporttal a Gellért-szállót foglalja el.

16-án  hajnalban indul Horthy Siófokról különvonattal Budapestre. Külön mozdonyszerelvény halad a vonat előtt, az esetleges szabotázs kiküszöbölése miatt. A Fővezér reggel negyed hétkor érkezik a kelenföldi pályaudvarra. Hideg borongós őszi reggel, szemerkél az eső, az idő egész nap ilyen.

Horthyt Soós tábornok, vezérkari főnök és Lehár ezredes fogadják. Jelentést tesznek a tiszteletadásra kivonult díszszázadról. Horthy meghallgatja a jelentést, majd a Szellő nevű fehér lóra ül.  Vezérkara követi, majd sokezres, hosszú oszlopban a bevonuló had. Sas- és darutollak erdeje, ameddig a szem ellát.

Az uralkodó osztályok képviselői, arisztokraták, főpapok,  a tőke küldöttei, a fővárosi alkalmazottak és Gömbösék emberei fogadják a Gellért Szálloda bejárata előtti emelvény körül Horthyt. Itt történik a budapesti fogadtatás. A főváros színeivel díszített emelvényen a hivatali előkelőségek állnak: Bódy főpolgármester, Buzáth tanácsnok, a főügyész, a főkapitány. 

Bódy köszönti a bevonuló Fővezért:
-A főváros egész lakossága nevében üdvözlöm, kegyelmes uramat, a hadvezért, kinek hősi szellemétől, igaz magyar vitézségétől át van hatva ennek a lelkes seregnek minden egyes tagja.

Horthy a polgármester szavaira elmondja tetemre hívó beszédét:

Polgármester Úr!

Szívből köszönöm szíves üdvözlő szavait. Mondhatom, nem vagyok abban a lelkiállapotban, hogy e percben megszokott frázisokat használjak, igazságérzetem azt parancsolja, hogy minden kertelés nélkül azt mondjam, amit e percben érzek. Mikor még távol voltunk innen, és csak a remény sugara pislogott lelkünkben, akkor - kimondom - gyűlöltük és átkoztuk Budapestet, mert nem azokat láttuk benne, akik szenvedtek, akik mártírok lettek, hanem az országnak itt összefolyt piszkát.

Szerettük, becéztük ezt a várost, amely az elmúlt évben a nemzet megrontója lett. Tetemre hívom itt a Duna partján a magyar fővárost: ez a város megtagadta ezeréves múltját, ez a város sárba tiporta koronáját, nemzeti színeit és vörös rongyokba öltözött. Ez a város börtönre vetette, kiüldözte a hazából annak legjobbjait és egy év alatt elprédálta összes javainkat. De minél jobban közeledtünk, annál jobban leolvadt szívünkről a jég, és készek vagyunk megbocsátani. Megbocsátunk akkor, hogy ha ez a megtévelyedett város visszatér megint a hazájához, szívéből, lelkéből szeretni fogja a rögöt, amelyben hőseink csontjai porladoznak, szeretni azt a rögöt, amelyet verítékes homlokkal munkálnak falusi testvéreink, szeretni a koronát, a dupla keresztet. Katonáim, miután földjeikről betakarították Isten áldását, fegyvert vettek a kezükbe, hogy rendet teremtsenek itt e hazában.

Ezek a kezek nyitva állanak testvéri kézszorításra, de büntetni is tudnak, ha kell. Meg vagyok győződve róla, azaz úgy remélem, hogy erre nem fog sor kerülni, hanem ellenkezőleg, akik bűnösöknek érzik magukat, megtérnek, és hatványozott erővel segítenek a nemzeti reményekben tündöklő Budapest felépítésében. A mártírokat, az itt sokat szenvedett véreinket meleg szeretettel öleljük szívünkhöz."

A főváros vezekel és ünnepel, bűnbánóan hajtja meg fejét a vezér előtt. Horthy ezután a Gellért Szálló felől vonul az Országház előtti térre.


                      

                           Horthy mögött
Vitéz bádoki Soós Károly tábornok




Majdnem egy teljes óráig tart, amíg a zuhogó esőben az Országház felé fordul. Tízezrek ajkáról harsogva száll Horthy neve. Elöl a székesfővárosi rendőrök, acélsisakban, majd utána a darutollas tiszti különítmények egy csoportja halad. Majd az Alkotmány utcán feltűnik Horthy.
Az Országház előtt lezökken lováról, katonai jelentéseket fogad, azután kíséretével felvonul az Országház lépcsőjén az oltárhoz, ahol a papság és az állami méltóságok fogadják. Folyik a tábori mise, melyet Csernoch Antal celebrál. Harangzúgás az egész városban, ágyúk rivallnak a Gellérthegyről.
Horthyt üdvözölve Friedrich miniszterelnök beszél:
- Itt, e téren, egy évvel ezelőtt átkos ajkak kiáltották ki a köztársaságot. Horthy Miklós fővezér! Kegyelmes Uram! Üdvözöllek és köszöntelek a Nemzeti Hadsereg élén, lelkesedéssel szeretettel a magyar kormány és a magyar nemzet nevében. Ez a nemzet talpra áll, ha csak a saját erejében bízva, tántoríthatatlanul kitart a keresztény nemzeti irány mellett. Ma már a boldogabb jövő felé megyünk. Ez a nemzet felébredt. Erkölcsi erőnk óráról órára nő, és most már megvan a fizikai erőnk is, a Nemzeti Hadsereg képében. Horthy vezér, vedd át ezeket a nemzeti lobogókat, mely alatt a te drága katonáid az ezeréves Magyarországot szolgálni fogják.”
A beszéd után a fővezér felhalad a lépcsőn. Fent tisztelgések, a fővezér üdvözli a hercegprímást. Zászlóátadások, beszédek következnek. . Tormay Cecile a magyar asszonyok nevében zászlót ad át.
Seregszemle következik, a Nemzeti Hadsereg egységei megöltik a teret.
1919.  november 16-a.



Az esemény teljes dokumentumfilmje itt látható:
Horthy Miklós bevonulása Budapestre





                        Tormay Cecile a Magyar Asszonyok képviseletében